Tor Browser Sansürle Mücadele İçin WebTunnel Desteği Sunuyor

Tor Project, Tor Browser yazılımını sansüre daha dayanıklı hale getirmek için WebTunnel köprü desteğiyle güncelledi. WebTunnel, kullanıcıların seçebileceği obfs4 seçeneğine benziyor ancak WebTunnel, obfs4 gibi yalnızca farklı ve tanınmaz olmaya çalışmak yerine aslında bilinen ve tipik web trafiğini taklit etmeye çalışıyor.

Tor Project, WebTunnel’ın bir yük bağlantısını WebSocket benzeri bir HTTPS bağlantısına sardığını söylüyor. Bağlantınızı izleyen herkes için, siz aslında web’de başka bir yere giderken bu, bir web sayfası sunucusuna normal bir bağlantı gibi görünecek.

Tor Browser’daki yerleşik bir seçenek aracılığıyla bağlanabileceğiniz obs4 köprülerinin aksine, WebTunnel köprüsüyle bağlanmak için Tor’un BridgeDB web sitesinden benzersiz bir köprü adresi almanız gerekiyor. Ardından Manuel Olarak Köprü Ekle seçeneğini seçmeniz Tor Browser’daki bağlantı tercihleri penceresine gitmeniz ve Bağlan’a basmadan önce size verilen köprüyü kopyalamanız gerekiyor. Gelecekte projeye Telegram ve moat gibi köprü dağıtım yöntemlerinin eklenmesi amaçlanıyor.

Tor Project’e göre şu anda dünya çapında barındırılan 60 WebTunnel köprüsü var ve bunların günlük 700’ün üzerinde aktif kullanıcısı mevcut. Şirket, WebTunnel’ın Çin ve Rusya’da çalıştığını ancak İran’ın bazı bölgelerinde çalışmadığını doğruladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x