ABD’den Türkiye’deki 5 Şirket Ve 2 Kişiye Yeni Yaptırım

ABD Maliye Bakanlığı, İran’ın nükleer silah programlarını destekleyen tedarik ağlarını yaptırımlarla hedef aldı. Yaptırım listesinde, İran, Türkiye, Umman ve Almanya merkezli üç tedarik ağı bulunuyor. Yaptırımların hedefinde, Türkiye’deki beş şirket ve iki Türkiye vatandaşı yer alıyor.

YAPTIRIMLAR İRAN’IN SAVUNMA PROGRAMLARINI ENGELLEMEYİ HEDEFLİYOR

VOA Türkçe’nin haberine göre ABD Maliye Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı Brian Nelson, yaptırımların amacının İran’ın çatışmaları körükleyen ve sivil hayatını riske atan silah sistemlerinin yayılmasını engellemek olduğunu belirtti. Nelson, ABD’nin elindeki araçları kullanarak bu tedarik ağlarını engellemeye devam edeceğini vurguladı.

İRAN’A FÜZE MALZEMELERİ TEDARİK EDENLERE YAPTIRIM

Yaptırımların hedefindeki ilk tedarik ağı, Almanya’da yaşayan Maziar Karimi’ye ait. Karimi’nin, İran’a füze yapımında kullanılabilecek malzemeler sağladığı belirtiliyor. Ayrıca, İstanbul’da bulunan Gökler Dış Ticaret Limited Şirketi’nin de İran Savunma Bakanlığı ve Silahlı Kuvvetler Lojistik Komutanlığı’na karbon fiber sağladığı ifade ediliyor.

TÜRKİYE’DEN İRAN’A YASADAN KAÇAK TESLİMATLAR

Yaptırım listesindeki üçüncü ağın bir parçası olarak Türk vatandaşı Hidayet Kanoğlu da yer alıyor. Kanoğlu’nun İran’daki bir şirkete reçine ve sertleştirici tedarik ettiği ve bu malzemelerin İran Atom Enerjisi Örgütü’ne ulaştığı belirtiliyor.

Bu yaptırımların, İran’ın silahlanma çabalarını engellemeyi amaçladığı vurgulanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x